אבן אגט

( מתוך ויקיפדיה)

אגט הוא מינרל זעיר גביש נפוץ מאוד ממשפחת הקוורץ, הנמצא לרוב כגאודות בסלעים מסוגים שונים ומאופיין בפסים צבעוניים. מקור השם אגט הוא השם "אכטיס" שניתן לו על ידי הפילוסוף היווני תאופרסטוס על שם נהר בסיציליה (Achates), הקרוי היום דירילו (Dirillo). השם "אגט" בגמולוגיה משמש כדי להגדיר סוגי כלקדון מפוספסים, דוגמת אוניקס בעל פסים ישרים ו"אגט תחרה" (lace agate) בעל פסים מפותלים.
השימוש העיקרי באגט הוא כאבן חן המשובצת בתכשיטים וכחומר ליצירת חפצי נוי. בתרגומים אחדים של התנ"ך ובמקורות אחרים אגט היא אבן השבו שהייתה משובצת בחושן.
אגט שקוף בצורתו הטהורה, והצבעים שבו נוצרים משינוי כימי בתמיסה היוצרת אותו כתוצאה מחדירה של חומרים זרים לתוכה,חדירת חומרים אלה הופכת את האגט משקוף לשקוף למחצה, ואף אטום לחלוטין.
אגט מתאפיין בפסים בעוביים שונים, חלקם
ישרים וחלקם קונצנטריים, הנוצרים בשוליו הפנימיים של החלל ומתקדמים אל מרכזו. פסים ישרים מתקבלים כאשר הסלע שבו מתגבשת התמיסה אינו משנה את מקומו במשך תקופה ארוכה, ופסים עגולים מתקבלים כאשר הסלע משנה את תנוחתו, למשל כאשר הוא מתגלגל כחלוק במורד נהר. דרך נוספת ליצירת פסים עגולים היא חדירה חוזרת ונשנית של התמיסה אל החלל מכמה כיוונים והתגבשות הדרגתית בשוליו. במקרים רבים נוצרים פסים ישרים ועגולים לסירוגין בשל שינוי במנח הסלע.
רבים מן האגטים חלולים במרכזם כתוצאה מהפסקת תהליך ההתגבשות, אם בגלל שינויים בתמיסה – שברוב המקרים יוצרים גבישי קוורץ גדולים הצומחים למרכז, או עקב שינוי בתנאים – למשל סידוק ותהליכי בליה אחרים הגורמים לתמיסה לצאת מן החלל.
מאחר ואגט הוא חומר קשה (7 בסולם מוס, בדומה לקוורץ), במקרים רבים הוא נותר חשוף לאחר שתהליכי בליה כילו את הסלע המכיל אותו.

 וקצת על המישור הרוחני של האגט
(מתוך האתר אמא אדמה http://www.ima-adama.co.il)

האגט מופיעה במנוון רחב ביותר של סוגים וצבעים.טובה לניטרול כעסים, רגשות של דאגנות יתר ולניטרול פחדים מפגיעה בריאותית, פיזית או רגשית.
האגט הינה אבן מחזקת עבור מערכת ההגנה של הגוף:היא מטהרת אנרגיות שליליות שונות מהגוף, מהרוח ומהסביבה ובמקומן היא מעניקה אנרגיות המחזקות את הבטחון העצמי של האדם והמעניקות לו יותר כח ואומץ.
אבני האגט יועילו מאוד לילדים שבדיוק לומדים ללכת ולמבוגרים הסובלים מנפילות, מהתקלויות בחפצים או מכל סוג של פגיעות פיזיות אחרות.
האגט הינה אבן מקרקעת המחזקת את הקשר של האדם עם שורשיו.

תכשיט המשולב עם אבני אגת